Nicolas Baldeyrou İstanbul’daydı

Nicolas Baldeyrou İstanbul'daydı


İstanbul Klarnet Derneği, Buffet Crampon ve Keylan Müzikevi desteği ile gerçekleştirilen masterclass’a ülkemizin altı kentinden 40’ın üzerinde klarnet öğrencisi katıldı. Öğrencilere, konserlerinde sahnede yer alma olanağı sağlayan İstanbul Klarnet Korosu eşliğinde ilk defa İstanbul’lu müzikseverlerle buluşan Nicolas Baldeyrou, Orchestre National de France’daki prestijli pozisyonuyla, Fransa ve dışındaki solo konserleriyle ve CD kaydıyla oldukça çarpıcı bir kariyere imza atmaktadır. Conservatoire National Superieur de Musique de Paris’ye henüz 14 yaşındayken kabul edildi. Oybirliğiyle Birincilik Ödülü ve Jüri Özel Ödülü’nü alarak 1998 yılında mezun oldu.

Sıradışı performansı çeşitli uluslararası yarışmalarda aldığı derecelerle ödüllendirildi (Bükreş, Odense’s Carl-Nielsen). Üç büyük uluslararası yarışmayı kazandı; 1998 Münih ARD yarışması – 19 yaşındayken, 1999 İspanya’da Dos Hermanas – 20 yaşında ve 2001 yılında ABD’deki ICA Genç Artist Yarışması. 1994’ten 1999’a kadar Carlo Maria Giulini, Colin Davis, Vladimir Ashkenazy, Mstislav Rostropovich gibi büyük şeflerin yönettiği Avrupa Birliği Gençlik Orkestrası’sının solo klarnetçilerinden biri olarak tüm dünyayı dolaştı. 1999 yılında en iyi üfleme çalgı sanatçısı olarak yılın Mick-Baynes Ödülü’nü aldı.

2000’de, Orchestre National de France’ın solo klarnetisti olarak atanmadan önce Mahler Oda Orkestrası’na kabul edildi. Dünya’nın önemli orkestraları tarafından solist olarak davet edildi. Bayerische RundFunk, Tokyo Philharmony, Prague Philharmonia, Orchestre National d’Auvergne, Orchestre de Cannes-Côte d’Azur, ayrıca Fransa ve Almanya’daki çeşitli oda orkestralarıyla konserler yaptı. 2004 yılında; Paris Cité de la Musique, Brussels Palais des Beaux-Arts, Köln Philharmony, Amsterdam’s Concertgebouw, Vienna’s Konzerthaus, Birmingham Symphony, Carnegie Hall gibi prestijli salonlarda resitaller yapmasına neden olan ‘Yükselen Yıldız’ ödülünü aldı.

Alexandre Tharaud, Vahan Mardirossian, Miguel Da Silva, Emmanuelle Bertrand, François Salque, Henri Demarquette, Maurice Bourgue, Alexei Ogrintchouk, David Guerrier, le Quatuor Amati, le Quatuor Ysaÿe…gibi pekçok tanınmış sanatçıyla birlikte oda müziği performansları gerçekleştirdi. Hem solist olarak, hem de çeşitli gruplarla (2e2m, Court-Circuit, Alternance, Ars Nova, Itinéraire, TM+) çalışan bir oda müziği sanatçısı olarak çağdaş müzikle yakından ilgilidir.

2003 yılında besteciler Eric Tanguy (Capriccio) ve Jacques Lenot (Tormentoso) kendisine iki solo parça ithaf etmişlerdir. Bu iki parçayı, diğer bazı 20. Yüzyıl solo klarnet eseriyle birlikte bir CD kaydında çalmış (Kasım 2004, Intrada etiketli) ve bu kayıt uluslararası alanda çok iyi eleştiriler almıştır. Daha öncesinde Ludmila Peterkova ve Prag Filarmoni’yle bir CD kaydetmiş, bu CD Çek Cumhuriyeti’nde ‘Yılın Klasik Müzik Kaydı’ ödülünü almıştır. Kendisi 2005 yılında Franck Amet, Alexandre Chabod ve Olivier Patey ile Quatuor Vendome(Klarnet Kentet) ismi altında ‘Tango Virtuoso’ CD’sini kaydetmiştir. Nicolas Baldeyrou Meyer, Bunkamura ve Groupe Banque Populaire Foundations tarafından desteklenmektedir.

Birkaç yıl Ecole Nationale de Musique de Genneviliers’de öğretmenlik yaptıktan sonra 2007 yılından bu yana Conservatoire National Supérieur de Musique de Lyon’da bu göreve devam etmektedir. Nicolas Baldeyrou aynı zamanda 2004 yılından bu yana Buffet Crampon için akustik danışmanlık yapmakta ve hem fabrikadaki, hem de dünyanın çeşitli yerlerindeki ustalık sınıflarındaki çalışmalarıyla enstrümanların gelişimine katkıda bulunmaktadır.