Pelin Çotal Masterclass/Konser

Pelin Çotal Masterclass/Konser


İstanbul Klarnet Korosu’nun CKM’de gerçekleştirdiği düzenli etkinliklerin dördüncüsünde yılbaşı sürprizlerinin yanısıra Göteborg Senfoni Orkestrası solo obua sanatçısı Pelin Çotal da solist olarak yer aldı. Koroyu orkestra şefi Burak Tüzün yönetti.

Türk Obua Sanatçısının Avrupa Macerası

İstanbul’da doğan Pelin Çotal, 6 yaşından itibaren Barbro Andersson’dan genel müzik eğitimi ve piyano dersleri aldı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Yaşar Acar ile başladığı obua çalışmalarına mezun olduktan sonra İsveç Kraliyet Muzik Akademisi’nde Prof. Alf Nilsson ile devam etti. Akademiden Master derecesi aldı.

2002 yılında sınavlarını kazandığı Stockholm Kraliyet Opera Orkestrası’nın Solo Obua Sanatçısı oldu. Ayrıca 2004 yılından itibaren Sundsvall Oda Orkestrası ile Christian Lindberg’in şefliğinde ve 2006 yılından itibaren Norrköping Senfoni Orkestrası ile çeşitli konserler ve CD kayıtlarında yer aldı. 2008 yılından bu yana Göteborg Senfoni Orkestrası’nda Solo obua Sanatçısı olarak çalışmaktadır.

Yurt içi ve yurt dışında Almanya, Avusturya, İspanya, Çin, Lüksemburg, Japonya, İngiltere ve İskoçya gibi ülkelerde konserler veren, ayrıca çalıştığı orkestraların yurtdışı turnelerinde de yer alan sanatçı, Proms Festivali kapsamında Royal Albert Hall’de Göteborg Senfoni Orkestrası konserinde birlikte çalıştığı tanınmış orkestra şefi Gustavo Dudamel’in yönetiminde Ocak 2010’da Kanarya adaları’na gerçekleştirilecek turneye hazırlanmaktadır.