Pierre Amoyal

Pierre Amoyal


İstanbul Klarnet Derneği’nin daveti ile konser ve masterclass yapmak üzere İstanbul’a gelen ünlü Fransız keman virtüözü Pierre Amoyal; İstanbul Klarnet Korosu’nun 13 Ekim 2009, Salı günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği konserin solisti olarak İstanbul’da müzikseverlerle buluştu. Konserden sonra Türk keman öğrencileri ile iki tam gün masterclass gerçekleştirdi.

Müzik eğitimine oldukça erken yaşlarda başlayan Pierre Amoyal; henüz 12 yaşındayken, Paris Devlet Konservatuarı’ndaki eğitimini birincilikle tamamladı. Müzik dehası sanatçı; 17 yaşındayken gittiği Los Angeles’ta, 5 yıl boyunca efsanevi sanatçı Jascha Heifetz ve çellist Gregor Piatigorski ile oda müziği konserlerinin yanı sıra çeşitli kayıtlar gerçekleştirdi.

Avrupa’da ilk kez, Sir Georg Solti yönetimindeki Orchestre de Paris ile sahneye çıkan Pierre Amoyal dünyanın dört bir yanında verdiği sayısız konserlerde; Karajan, Ozawa, Boulez, Maazel, Solti, Pretre, Sanderling, Roshdestvensky, Rattle ve Myung Whun Chung gibi dünyaca ünlü orkestra şefleriyle çalıştı.

Lorin Maazel yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Dutilleux Keman Konçertosu’nun Almanya prömiyerini gerçekleştiren ünlü virtüöz; müzik eleştirmenlerince dönemin en parlak keman sanatçıları arasında gösteriliyor. Pierre Amoyal aynı zamanda, geçtiğimiz yaz Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nde de bir masterclass düzenledi. Sanatçı; İstanbul’da CKM salonlarında İstanbul Klarnet Derneği tarafından düzenlenen masterclass sayesinde 14-15 Ekim 2009 tarihlerinde yeniden Türk keman öğrencileri ile buluştu.

Atandığı Paris Konservatuarı’nda “tüm zamanların en genç profesörü” unvanını kazanan keman virtüözü; hâlen Lozan Konservatuarı’nda eğitim vermekte ve sanatını dünyanın en kıymetli enstrümanlarından, 1717 Stradivarius yapımı “Konchesky” kemanı ile icra etmektedir.

Pierre Amoyal’in solistliğini, Burak Tüzün’ün orkestra şefliğini üstlendiği İstanbul Klarnet Korosu’nun “Gala” konseri; 13 Ekim 2009, Salı günü saat 20:30’da CKM Büyük Salon’da gerçekleşti. Konserin biletleri Biletix’ten satışa sunuldu.