DUYURULAR

Türk Müziği Klarnet Yarışması 2024

Son Güncelleme:

Aralık 4, 2023

Başvuru Formu

Yarışmanın Amacı

Genç klarnet sanatçılarını desteklemek, genç sanatçılara yol göstericilik yapmak, mesleki açıdan ulusal yeteneklerimizin önlerini açmak, bu süreçte elde edilen kazanımlarla uluslararası yarışmalara katılımlarını teşvik etmek.

Yarışma Takvimi

Başvurular:

29 Nisan 2024 Pazartesi günü saat 23.59’a kadar başvuru yapılabilir

Video kayıtların iletilmesi:

Son gün 13 Mayıs 2024 Pazartesi günü saat 23.59’a kadar

İlk eleme sonuçları için bildirim:

20 Mayıs 2024 Pazartesi günü mesai bitimine kadar

Yarışma yarı finali:

02-03 Haziran 2024 Pazar-Pazartesi günleri

Yarışma finali:

06 Haziran 2024 Perşembe günü

Ödül töreni ve gala konseri:

06 Haziran 2024 Perşembe akşamı saat 20.00’de

Katılım Koşulları

 1. Katılımcıların yarışma başvuru işlemi öncesinde İstanbul Klarnet Derneği’ne üye olmaları gerekir. Derneğin İş Bankası Rıhtım-Kadıköy Şubesi nezdindeki banka hesabına (IBAN: TR130006400000110254099617) giriş aidatı olarak 1000 TL ve yıllık üye aidatı karşılığı 600 TL (Toplamı 1600 TL) tutarında bağış yapmaları halinde, derneğe geçici statüde (1 yıllık) üye olarak kabul edilirler. Banka dekontu online başvuru işlemi sırasında başvuru formuna eklenmeli, yetkililerle yazışmalar sırasında istenecek diğer belgelerle birlikte ibraz edilmelidir.
 2. Başvuru için gereken belgeler aşağıdadır. 18 Mart Pazartesi gününe kadar katılımcıların online başvuruları tamamlaması gerekir.
  – Başvuru Formu (Online doldurulmalı ve banka dekontu forma eklenmelidir)
  – Banka Dekontu (Dekontun açıklamalar kısmına sadece başvuru yapan kişinin adı yazılacaktır)
  – Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Yazışma aşamasında dernek yetkilisine iletilecek)
  – Biyografi (Yazışma aşamasında dernek yetkilisine iletilecek)
 1. Katılımcılar başvuruları sırasında 16-27 yaş aralığında (27 yaş dahil) olmalıdır. Reşit olmayan katılımcılar için başvuru işlemlerinin anne, baba veya Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından atanmış vasi tarafından yapılması gereklidir.
 2. Katılımcılar başvuru formunda ev adreslerini, telefon numaralarını ve e-posta adreslerini okunaklı, hiçbir tereddüte meydan vermeyecek şekilde belirtmelidir. İletişim için öncelikli tercih aracımız e-posta adresi olacak ve başvurudan sonra katılımcılarla bu şekilde iletişime geçilecektir. Katılımcılar, başvuru sonrasında e-postalarını düzenli olarak kontrol etmeli ve iletişimi yetkililerle kesintisiz sürdürmelidirler.
 3. Katılımcı tarafından ilk eleme aşamasında yorumlanması istenecek eserlerin video kayıtları veya internet linklerinin, 01 Nisan 2024 Pazartesi günü saat 23.59’a kadar İKD yetkililerine ulaştırılmış ve ulaştığına dair yetkililerden teyit alınmış olmalıdır.
 4. Video kayıt sırasında yarışmacı tarafından eserler çalınmadan önce sözlü sunumu yapılmalı, ilgili eser sunumdan sonra yorumlanmalıdır. Görüntü ve ses, en baştan çekim sonuna kadar tek parça halinde, herhangi bir müdahale ve montaj yapılmadan yüksek kalitede kayıt edilmelidir.
 5. İlk elemeyi geçen ve yarı finale davet edilmeye hak kazanan katılımcılara 08 Nisan 2024 Pazartesi akşamına kadar bildirim gelecektir. Yarı finalistlerin performansları, İstanbul’da önceden duyurusu yapılmış bir salonda gerçekleştirilecektir.
 6. Yarışma başvuruları ve yarı finali, yarışmacılar numaralandırılarak ve kimlik bilgileri saklı tutularak İKD Jürisi tarafından, yarışma finalistleri ise, İstanbul’da Maltepe Belediyesi “Türkan Saylan Kültür Merkezi” konser salonunda ve halka açık şekilde büyük jüri tarafından değerlendirilecektir.
 7. Jüri üyelerinin kimlik ve ünvanları: Mustafa Doğan Dikmen (TRT İstanbul Radyosu Topluluk Şefi, İTÜ Öğr. Grv.), Hasan Esen (Besteci, TRT İstanbul Radyosu Topluluk Şefi), Atilla Gündüz (TRT İstanbul Radyosu Topluluk Şefi), Kamil Özler (Klarnet Sanatçısı, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası Şefi, İTÜ Öğr. Grv.), Ahmet Kadri Rizeli (TRT İstanbul Radyosu Topluluk Şefi, İTÜ Öğr. Grv.)
 8. Jüri, finale kalan 6 yarışmacıya sırasıyla 1.’lik, 2.’lik, 3.’lük ödülleri ve diğer finalistleri onurlandırmak için mansiyon verebilir. Jüri her seviye için birden fazla kişiyi ödüllendirebilir veya bazı seviyelerde hiçbir ödül vermeyebilir. Jüri uygun gördüğü takdirde ümit vadeden 16-21 yaş aralığında bir yarışmacıya ”Jüri Özel Ödülü” verebilir.
 9. Jüri kararları kesindir ve katılımcıların hukuki açıdan itiraz hakları olmayacaktır. Bu konuda gereken tüm hukuki düzenlemeler başvuru formunda yer almaktadır. Sadece, yarışmacılar tarafından imzalanmış ve hukuken tüm şartların kabul edildiği anlaşılan başvurular işleme alınacaktır.
 10. Yarışma ödülleri prestijli enstrüman ve aksesuar firmaları tarafından cömertlikle belirlenmiştir. Ayrıca, tüm yarı finalistlere de çeşitli hediyeler verilecektir.

Türk Müziği Klarnet Yarışması 2024 Ödülleri

1.’lik Ödülü:

 • Amati “ACL640K” Grenadilla Sol Klarnet (Amati ve Dore Müzik tarafından verilecek)
 • Rigotti “Hot and Swing” (Mavi Kuşak) 5 Kutu Klarnet Kamışı
 • BG “L4SR Super Revelation” Ligature

2.’lik Ödülü:

 • Keylan “10WS” Grenadilla Sol Klarnet (Keylan Müzik tarafından verilecek)
 • Rigotti “Hot and Swing” (Mavi Kuşak) 4 Kutu Klarnet Kamışı
 • BG “L4SR Super Revelation” Ligature

3.’lük Ödülü:

 • Fox “CL2000-GE” Grenadilla Sol Klarnet (Cangöz Müzik tarafından verilecek)
 • Rigotti “Hot and Swing” (Mavi Kuşak) 4 Kutu Klarnet Kamışı
 • BG “L4SR Super Revelation” Ligature

4.’lük Ödülü:

 • Mansiyon
 • Buffet Crampon “ClariMate”
 • Rigotti “Hot and Swing” (Mavi Kuşak) 4 Kutu Klarnet Kamışı
 • BG “L4SR Super Revelation” Ligature

5.’lik Ödülü:

 • Mansiyon
 • Rigotti “Hot and Swing” (Mavi Kuşak) 4 Kutu Klarnet Kamışı
 • BG “L4SR Super Revelation” Ligature
 • Akıneri “Sol Klarnet için Cocobolo Baril ve Kalak”

6.’lık Ödülü:

 • Mansiyon
 • Rigotti “Hot and Swing” (Mavi Kuşak) 4 Kutu Klarnet Kamışı
 • Akıneri “Sol Klarnet için Cocobolo Baril ve Kalak”

Juri Özel Ödülü (Ümit vadeden sanatçı ödülü 16-21 yaş arası):

 • Mansiyon
 • Vandoren Özel Ödülü:  7JB ağızlık, Ligature, 25’li Kutuda Juno Kamış (1 numara)

Yarışma Programı

Ön Eleme : a”, “b”, “c” ve “dşıklarında yer alan eserler başvuru için hazırlanan video kayıtta yorumlanacaktır. Kayıt yüksek kalitede olmalı, ses ve görüntüde herhangi bir işlem; teknik müdahale, efekt ve montaj yapılmadan hazırlanmalıdır. (Bkz. Katılım koşulları / madde 6.)

a) “Muhayyerkürdi Taksim”

b) Sadi Işılay – “Muhayyerkürdi Saz Semaisi”

c) Anonim – ”Sarı Zeybek Şu Dağlara Yaslanır” (Tahir Türkü)

d) Şükrü Tunar – ”Hicaz Oyun Havası” (Arasında Meyan ile)

Yarı Final : Aşağıda yer alan eserler yarışma yarı finalinde saz eşliğinde yorumlanacak ve bu performans ilgili jüri tarafından değerlendirilecektir.

a) “Hicaz Taksim”     

b) Dilek YÜZLÜER – “Hicaz Saz Semaisi”

c) Mehmed Seyfeddin Efendi (OSMANOĞLU) – “Hüzzam Peşrev”

d) Santuri Ethem Bey – “Şehnaz Longa”

Final: Finale kalan yarışmacılar tarafından aşağıda yer alan eserler İstanbul Klarnet Korosu ve Türk Müziği orkestrası eşliğinde seslendirilir. Bu performans final jürisi tarafından değerlendirilecektir.

a) “Nihavent Taksim”     

b) Talat ER – “Nihavent Saz Semaisi”

c) Dilek YÜZLÜER – “Suzidil Saz Semaisi”

d) Tamburi Cemil Bey – “Rast Zeybek”

e) Fuat Bey – “Hicazkar Sirto” (Arasında Meyan ile)

Ödül Töreni ve Gala Konseri : Yarışma elemelerinde ödül alan yarışmacılar, jüri tarafından en başarılı yorumladıklarına karar verilen eserleri gala konserinde seslendirirler.

Not : Katılımcılar başvurularını tamamladıktan sonra ihtiyaç duymaları halinde, zorunlu ve seçmeli eserlerin solo ve eşlik partilerini (notaların ilgili edisyonları) temin etmek için İstanbul Klarnet Derneği’nden destek alabilirler.

İstanbul Klarnet Derneği; yarışma tarihleri (ön eleme, yarı final ve final), çalınacak eserlerin listesi, verilecek ödüller, yarışmanın yapılacağı salonlar ve tüm organizasyon içeriğiyle ilgili her türlü değişim hakkını saklı tutmaktadır.

TÜRK MÜZİĞİ KLARNET YARIŞMASI 2024

Son başvuru tarihi: 29 Nisan 2024

İSTANBUL KLARNET DERNEĞİ

Rıhtım Cad. Uzunhafız Sok. 3A

Kadıköy 34716 İstanbul

© 2009-2023 İstanbul Klarnet Derneği

Tüm Hakları Saklıdır

Site by Cotal Visuals